- Created by Martina Jurić on Apr 18, 2019
You are viewing an old version of this page. View the current version.
Compare with Current View Page History
Version 1 Next »
U Knjigu IRA, grupnom obradom, mogu se generirati stavke iz Robno i materijalnom poslovanja. Ukoliko ne koristite Robno i materijalno poslovanje racune je moguće unositi direktno kroz Izvod URA.
- Odaberite opciju Obrade/Unos IRA. Program otvara listu izvoda IRA.
Zaglavlje forme
- Otvorite formu za unos novog Izvoda IRA.
- U polje Broj upišite broj izvoda.
Ukoliko polje ostavite prazno, prilikom spremanja izvoda program će automatski generirati broj dokumenta. Broj izvoda je formata <YYYY>/<NNNN>, gdje je <YYYY> oznaka godine u kojoj se unosi izvod, a <NNNN> redni broj izvoda tijekom godine. Tako npr. broj 2007/0011 znaci da je to jedanaesti izvod IRA unesen tijekom 2007. godine.
- U polje Datum upišite datum izvoda. Program inicijalno upisuje sistemski datum. Datum izvoda moguce je mijenjati.
Datum izvoda IRA odreðuje porezno razdoblje u kojem će se pripadajući računi pojaviti u obračunu poreza. Pritom je nevažan izvorni datum racčuna. Primjerice, račun s datumom 03.02. koji nije ušao u obracun PDV-a jer nije zaprimljen na vrijeme, treba upisati u izvod koji nosi datum npr. 31.03., s tim da datum računa ostaje izvorno 03.02. Porez po ovom računu bit ce obračunat u razdoblju 01.03.-31.03.
Osim akcijske dugmadi i statusa i dostupnosti, forma izvoda sadrži i opciju Generiranje temeljnice FK za prijenos stavaka Izvoda IRA u Financijsko knjigovodstvo. Ukoliko se naziv opcije promjeni u Pregled temeljnice FK znaci da je za ovaj izvod temeljnica u Financijsko knjigovodstvo vec generirana te je klikom na opciju možete dobiti na uvid.
Ukoliko unosite račune u stranoj valuti, uključite opciju Devizni preracun. U Izvodu IRA pojaviti će se dodatne kolone - Valuta, Iznos racuna u Valuti i Tečaj.
Sekcija Stavke
- U polje Knjiga upisati oznaku knjige IRA (ili odabrati sa Liste za izbor). Na listi za izbor naći ćete sve zakonom propisane Knjige izlaznih računa.
- U polje Kupac upisati kupca ili ga odabrati sa Liste za izbor. Unos kupca moguć je: - unošenjem prvih slogova naziva partnera u polje Kupac program automatski otvara listu partnera kojima naziv pocinje unesenim pocetnim slogovima
- pretraživanjem Liste za izbor unošenjem prvih oznaka ili slogova naziva.
Ukoliko ne nalazite partnera po nazivu, pozicionirajte se na kolonu Naziv i ukucajte znak % te nekoliko slogova naziva. Program će pretražiti bazu partnera bez obzira da li naziv počinje sa unesenim slogovima.
- U polje Račun upisati broj racuna kupca.
- U polje Datum upisati datum računa.
Napomena
Vodite računa da ce račun ući u obračunsko razdoblje (obračun poreza) ovisno o datumu unesenom u zaglavlju i bez obzira na datum koji ste ovdje unijeli. Istovremeno, datum računa prenijeti će se dalje u Financijsko knjigovodstvo.
- U polje Dospijeće upisati dospijeće računa.
- Izvod Knjige IRA sadrži sve zakonom propisane kolone Knjige IRA. Ovisno o vrsti Knjige IRA koju ste odabrali, unesite iznos računa i pretporez u odgovarajuću kolonu. Program ce preračunati osnovicu.
Polje Interna oznaka, kolona na kraju izvoda, služi za internu oznaku (broj) izlaznog računa u Knjizi IRA. Ako polje ostane prazno, program ce po spremanju dokumenta u polje automatski upisati oznaku formata <oznaka IRA>-<redni broj>-<godina>. Tako npr. oznaka IRA1-0155-2003 znači da je to ulazna faktura rednog broja 155 u 2003. godini (gledajući po redoslijedu unosa), upisana u knjigu IRA1. Prilikom generiranja temeljnice u Financijskom knjigovodstvu, upisana interna oznaka bit ce prenesena u polje Opis stavke.
Napomena
Kolone Obračunato biti ce popunjene podacima nakon što se za racun izvrši Obračun PDV-a.
Sekcija kontiranje
Ukoliko je u zaglavlju Izvoda IRA aktivirana opcija Kontiranje, po završetku unosa stavke kursor se automatski pozicionira u sekciju za kontiranje.
Ispravno uneseni podaci u sekciji Kontiranje preduvjet su za automatsko generiranje temeljnice u Financijsko knjigovodstvo. Kontiranje svih kolona knjige nije nužno. U tom slucaju, odabirom opcije Generiranje temeljnice dobiti ćete temeljnicu koja nije u ravnoteži, koju možete spremiti kao takvu (status Priprema) ili u istoj formi doknjižiti saldo temeljnice. Ukoliko ne želite izvršiti kontiranje, odnosno automatsko generiranje temeljnice, isključiti ćete dugme za kontiranje. Kontiranje se može izvršiti i naknadno.
- Ukoliko kontirate samo kolone Iznos računa i Može se odbiti (PDV), generiranjem temeljnice u FK dobit ćete temeljnicu sa knjiženim iznosima na kontima 1200 i 2400. Ostaje da u jednoj stavci (ili više njih) doknjižite iznos koji nedostaje.
Sekcija Pravila kontiranja (prozor lijevo ispod unesenih stavaka) sadrži konta, definiranu knjigovodstvenu stranu i predznak unesene u opciji Registri/Postavke programa/Pravila kontiranja IRA. Ukoliko je za poziciju IRA-e definirano pravilo kontiranja sa samo jednim kontom, u sekciji Kontiranje (prozor desno ispod unesenih stavaka) program ce automatski izvršiti kontiranje za te pozicije, te upisati iznose iz knjige IRA sa pripadajućim kontima iz pravila kontiranja. Ukoliko je pravilo kontiranja definirano sa više konta, potrebno je iz sekcije Pravila kontiranja odabrati željeni konto za knjiženje. Korisnik takoðer može upisati i konto koji nije upisan u Pravilima kontiranja, izborom bilo kojeg konta iz liste otvorenih konta.
- Po završenom kontiranju, vratite se u unos stavaka i nastavite unos.
Unos iz prethodne stavke može se prenositi u slijedecu stavku pritiskom na tipku F3 ili pritiskom na akcijsko dugme za prijenos iz prethodne stavke. Prenositi se može unos iz bilo kojeg polja izvoda (Dobavljač, Račun, Datum, Dospijeće i td.).
Spremite izvod.
Izvršite generiranje temeljnice u Financijsko knjigovodstvo.
Generiranje temeljnice u Financijsko knjigovodstvo možete izvršiti i naknadno. Izvodi za koje nije generirana temeljnica u Financijsko knjigovodstvo nalaze se na listi IRA, sekcija Za evidentiranje u FK.
Na ovoj stranici
Vezani sadržaj
-
Page:
-
Page:
-
Page:
-
Page:
Niste pronašli odgovor na pitanje?
Pretražite Bazu znanja ili pošaljite upite na
- No labels
0 Comments