Akontacijski, redovni i izvanredni obračun plaće

Prilikom zadavanja osnovnih postavki za obračun plaće korisnik može odabrati jednu od tri vrste obračuna: Akontacijski, Redovni ili Izvanredni obračun.


Prilikom zadavanja obračuna imajte na umu da jednom unesenu vrstu obračuna naknadno nećete moći izmijeniti.

Akontacijski obračun

Akontacijski obračun koristi se ukoliko plaću isplaćujete u dva navrata. Prvu isplatu za mjesec definirat ćete kao Akontacijski obračun. Za svakog djelatnika napravit ćete obračunski list sa upisanom vrstom primanja Akontacija i iznosom koji se isplaćuje. U pravilu, akontacijski obračun ne sadrži obustave.

Redovni obračun

Prilikom druge isplate generirat ćete obračun tipa Redovni obračun. Ovdje svakom djelatniku u obračunski list treba upisati stvarne obračunske podatke i to obračun za cijeli mjesec. Na sekciji Konačni obračun možete provjeriti kako izgleda kompletan mjesečni obračun i koliko je od toga već obračunato u prethodnom, akontacijskom obračunu. Na Redovnom obračunu isplaćuju se samo razlike.


Važno je znati da za isto razdoblje obračuna mogu postojati samo jedan akontacijski i samo jedan redovni obračun.

Na primjer, ukoliko ste plaću za 05. mjesec 2003. obračunavali na ovaj način, datumi obračuna i isplate mogu biti kako slijedi:

Razdoblje obračuna Datum obračuna Datum isplate

Akontacijski obračun 01.05.2003. - 31.05.2003. 15.05.2003. 17.05.2003.

Redovni obračun 01.05.2003. - 31.05.2003. 31.05.2003. 15.06.2003.

Izvanredni obračun

Izvanredni obračun nema ograničenja - možete ga raditi nebrojeno puta u istom obračunskom razdoblju. Tako za isto razdoblje obračuna (za jedan mjesec) možete imati jedan akontacijski, jedan redovni obračun, ali npr. pet izvanrednih obračuna. Izvanredni obračun plaće je predviđen za bilo kakve vrste "ostalih" isplata - npr. plaća u naravi, posebne nagrade, isplata božićnice i sl.