Temeljem Zakona o porezu na dodanu vrijednost (NN 73/13, 99/13, 148/13, 153/13, 143/14, 115/16 na snazi od 01.01.2017.); članak 60. Porezni obveznik može odbiti pretporez za isporuku dobara ili usluga, ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:
(c) da za uvezena dobra ima jedinstvenu carinsku deklaraciju u kojoj je naveden kao primatelj ili uvoznik dobara te u kojoj je iskazan iznos PDV-a koji treba platiti ili je omogućeno njegovo izračunavanje.
Dakle ukoliko poslujete sa inozemstvom i tamo nabavljate robu, prilikom uvoza robe platiti ćete PDV kojeg će obračunati carinarnica na osnovicu koju čini vrijednost robe uvećana za carinu i ostale troškove.
Postavke u Robno materijalnom
- Kroz opciju Registri/Vrste dokumenata potrebno je otvoriti novu vrstu dokumenta, tip U01 Prijemni list kroz koju ćemo evidentirati uvoz.

- Kroz opciju Podaci/Postavke programa/Pravila kontiranja potrebno je definirati pravila kontiranja za Prijemni list – uvoz TZ.
- Na slici je primjer kontiranja za praćenje skladišta po veleprodajnoj vrijednosti, a svaki korisnik će upisati konta sukladno vlastitom kontnom planu.
- Ukoliko vodite skladište po Maloprodajnoj ili Nabavnoj vrijednosti, odabrati će te druge pozicije (MPC zaduženje ili NC zaduženje).
- Bez obzira na vrijednost po kojoj vodite zaduženje skladišta, u prvoj stavci unosi se pozicija Fakturna vrijednost koju knjižimo na konto dobavljača. U primjeru na slici 221-0.

- Kroz opciju Podaci/Postavke programa/Pravila generiranja URA/IRA potrebno je definirati pravila generiranja za vrstu dokumenta Prijemni list TZ.
- U polju Knjiga obavezno odabiremo vrstu knjige URA3 - URA za uvezena dobra i unosimo pozicije i kolone kako se vidi iz primjera na slici.

Uvoz - evidentiranje računa dobavljača
- Kroz opciju Obrade/Prijem robe otvaramo praznu formu za unos, odabiremo dobavljača i vrstu dokumenta Prijemni list TZ.

Zavisni troškovi
Zavisni troškovi mogu se unositi na 2 načina
- ručno u svakoj stavci
- automatski kroz opciju Zavisni troškovi - kumulativno


- Zavisni troškovi biti će iskazani na ukupnim iznosima.
- Rekapitulaciju pretporeza nije potrebno unositi jer nema obračuna pretporeza.

Prijenos u knjigu Ulaznih računa - URA3
- Kroz opciju Obrade/Grupne obrade/Generiranje izvoda URA prijemni listovi se prenose u knjigu Ulaznih računa.



- Rezultat obrade je generirani izvod URA.

- Na ovaj način evidentirali smo robu, još preostaje evidentirati carinsku deklaraciju.
Evidentiranje carinske deklaracije
- JCI se ne unosi kroz Robno i materijalno poslovanje, nego direktno u Knjigu URA3.
- Možete je dodati u postojeći izvod u kojem se nalazi roba ili kroz novi izvod URA3.
- U svakom slučaju trebate voditi računa da je datum carinske deklaracije proveden u istom obračunskom razdoblju kao i račun robe. U našem primjeru obračunsko razdoblje je 03/2020.
Primjer: Na vrijednost robe 635.187,35 kn, carinarnica je obračunala carinu u iznosu 10.000,00 kn i PDV u iznosu 161.296,84 (na osnovicu 635.190,00+10.000,00= 645.187,35).
